Generic selectors
دقیقا هماهنند عبارت
جستجو در عنوان
جستجو در متن مطلب
جستجو در مطلب
جستجو در برگه‌ها

رشت به عنوان یکی از قدیمی‌ترین شهرهای ایران از پیشینه‌ای درخشان برخوردار است. این شهر تاریخی که در مسیر جاده ابریشم واقع شده، از دیرباز به عنوان دروازه اروپا مشهور بود و از آن به عنوان دروازه ورود تمدن مدرن و هنرهای جدید به ایران یاد می‌شود. تجدد خواهی، آزادی طلبی، معارف پروری و علم دوستی از خصوصیات مردم این شهر فرهنگی بوده است. با توجه به ویژگی‌های فرهنگی شهر رشت، فعالیت‌های هنری همواره در این شهر گردشگر پذیر رونق داشته و به ایجاد تاسیسات فرهنگی در رشت انجامیده است. در راستای توسعه فضاهای فرهنگی و هنری استان گیلان، احداث تالار مرکزی رشت در زمینی به مساحت ۱۴۰۰۰ متر مربع در مجاورت پارک ملت رشت از سال ۱۳۸۶ آغاز شد. این تالار که در اسفند ۱۳۹۷ توسط سید عباس صالحی وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی گشایش یافت در ۳ طبقه و زیربنای ۱۲۱۰۰ متر مربع احداث شده است. سالن موسیقی این مجموعه فرهنگی که به صورت کنسرت هال برپا شده است، ۷۳۴ نفر گنجایش دارد. علاوه بر آن سالن تئاتر با ظرفیت ۴۷۶ نفر به همراه ۲ سالن جانبی، گالری، فروشگاه کتاب و عرضه محصولات فرهنگی و هنری، سالن‌های تمرین، کلاس‌های آموزشی، کافه و فضای انتظار از دیگر ظرفیت‌های تالار مرکزی شهر رشت محسوب می‌شود. مؤسسه کمک به توسعه فرهنگ و هنر به عنوان بهره‌بردار این مجتمع فرهنگی و هنری با ایجاد نمایندگی در استان گیلان برنامه‌های متنوعی را برای کمک به توسعه فعالیت‌های هنری از طریق این مجموعه فرهنگی دنبال می‌کند.

از ویژگی‌های منحصر بفرد و اختصاصی تالار مرکزی رشت نیز می‌توان به تالار رادی، با بزرگترین سن تخصصی از نظر بهره‌مندی صدا و تجهیزات‌ اشاره کرد. این در حالی است که سن‌ سالن‌های دیگر در کشور، چند منظوره می‌باشند. همچنین تالار صبا، به عنوان تنها سالن آکوستیک موسیقی در سراسر کشور از ویژگی‌های اصلی این مجموعه می‌باشند.

این ظرفیت بزرگ و استثنایی در کنار آبنمای موزیکال رشت‌، می‌تواند امکانات سیاحتی‌، تربیتی، تفریحی و هنری بی همتایی را برای همشهری‌‌یان عزیز و دیگر مردم شریف فراهم کند.

از آنجایی که زمین تالار مرکزی شهر رشت در یک موقعیت بسیار مناسب شهری و در حاشیه پارک زیبای ملت قرار گرفته‌، بهترین موقعیت جهت دستیابی به دسترسی پیاده به مجموعه تالار از ضلع شرق زمین‌، بلوار ۳۵ متری ملت خواهد بود و دسترسی سواره به مجموعه و پارکینگ عمومی سایت از ضلع جنوبی – خیابان ۲۰ متری امین الضرب – طراحی شده است. همچنین جهت گیری ساختمان از محور ورودی خیابان ملت‌، قرینگی و ایوان ستون‌دار در جهت هویت دادن به بنا و معرفی آن به عنوان بنایی نمادین با ویژگی‌های معماری سقف‌های شیب‌دار تند که می‌تواند با ساختمان دارفلکی مقابل (‌ساختمان سنتی ایرانگردی – جهانگردی‌) یک ارتباط بصری برقرار نماید.

رشت، بلوار شهید احمدزاده، جنب بوستان ملت، تالار مرکزی شهر رشت
تلفن : 01332129112